Oštěpař Kryštof Kozač se výkonem 76,12 metru posunul na třetí místo letošních českých tabulek

V areálu na Podvinném mlýně proběhl Sparťanský víceboj, který je primárně kláním mládeže. To potvrzují slova ředitele závodu, Josefa Nepomuckého: „Hlavní je pětiboj mladších žáků a žákyň, ostatní závody jsou doplňkové.“ Přesto na sebe pozornost strhl především oštěpař Kryštof Kozač. Ten o více než dva metry překonal své dosavadní maximum, tím bylo 73,96 metru z loňského července.

Kozač je závodníkem klubu AK ŠKODA Plzeň a student Vysoké Školy Ekonomické. Loni dosáhl svým výkonem na třetí místo z republikového šampionátu. Nyní se svým hodem, který byl i posledním pokusem závodu, zařadil vysoko v českých sezónních tabulkách.

Lepší výsledky letos z Čechů předvedli pouze česká jednička a stříbrný medailista z olympijských her Jakub Vadlejch, který okupuje druhé místo tabulek světových, a také jeho klubový kolega z pražské Dukly, Jaroslav Jílek, jehož sezónním maximem je 77,53 metru z Nairobi. Vadlejch i Jílek dosáhli na své výkony při závodech s elitní konkurencí, například Jílek se utkal mimo jiné s olympijským vítězem Thomasem Röhlerem. To Kozač musel přehodit jediného soupeře, tím byl Aleš Pohl, který hodil o 25 metrů méně. Důvodem malé konkurence byl zmíněný fakt, že výkonu dosáhl v rámci závodu, který je každoročně především určený žákům.

Letos se víceboje zúčastnilo přibližně padesát mladých atletů, kteří soutěžili v různých disciplínách, tou hlavní byl právě pětiboj žáků. V něm se nejvíce dařilo Julii Kozlové mezi dívkami, mezi žáky pak dominoval Marek Beneš. Oba závodí právě v barvách Sparty a v rámci svých kategorií se pravidelně umisťují na předních příčkách. Zejména Beneš je mladou nadějí české atletiky, v závodech žactva většinou nenachází konkurenci. To potvrdil i při pětiboji, kde vyhrál většinu disciplín.

Autor: Radim Semerád