Nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19: SÚKL podezírá dalších 311 případů

Za poslední týden evidoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dalších více než tři sta podezření na nežádoucí účinky po očkování proti covidu-19. K úternímu datu tak celkově připadá 3 933 případů na 3,3 milionu podaných dávek vakcín. Přibyl také počet úmrtí, za minulý týden jich Ústav zaznamenal šest. Vyplývá to z pravidelné zprávy, kterou ve čtvrtek SÚKL zveřejnil. Upozorňuje však, že se zatím jedná pouze o podezření, souvislost s vakcínami se bude prověřovat.

Foto: Linh Nhi Vu

Nejčastější reakce, které byly po aplikaci vakcíny proti covidu-19 nahlášeny, zapisuje SÚKL jako celkové příznaky. Jedná se zejména o nepříjemné komplikace v místě vpichu, horečku, zimnici, únavu či bolest svalů a kloubů. SÚKL zaznamenal 2 504 takových případů. ,,Jedno hlášení zpravidla obsahuje více reakcí a je tedy zahrnuto ve více kategoriích,“ upozornila mluvčí ústavu Klára Brunclíková. ,,Data se vztahují ke všem vakcínám, kterými se v Česku očkuje,” doplnila

Někteří po očkování nahlašovali i bolest hlavy, mravenčení, mdlobu, narušení chuti či čichu, cévní mozkovou příhodu a další neurologické příznaky. Mezi nežádoucími účinky se také často vyskytovaly bolesti těla – svalů, kloubů, zad apod. Objevily se i problémy s dýchací či trávicí soustavou, kožní reakce, kolísání krevního tlaku či zvětšení lymfatických uzlin. 

Některým lidem, přestože obdrželi vakcínu proti covid-19, vyšel na infekci test pozitivně. SÚKL ve svém hlášení upozornil, že ,,žádná vakcína proti jakémukoliv onemocnění před ním nechrání stoprocentně.“ Připomněl, že maximální ochrana používaných vakcín nastává až po druhé dávce, a to s určitým odstupem. ,,Žádná z vakcín proti covid-19 však sama o sobě toto onemocnění nemůže způsobit,“ dodal ve zprávě.

V souvislosti s nežádoucími účinky se vyšetřují i úmrtí, která nastala v době po očkování. Celkově SÚKL eviduje 55 takových případů, zahrnuta jsou i ta, která souvisí s infekcí covid-19. 

V České republice bylo k 6. květnu vykázáno celkem 3 423 789 očkování proti covid-19. První vakcíny dostali na konci loňského roku zdravotníci a klienti v domovech pro seniory, postupně se k nim přidávali další věkové kategorie a učitelé. V současnosti jsou vakcíny dostupné pro lidi nad 55 let. Podle předsedy vlády Andreje Babiše (ANO)  by se od června mohli k očkování registrovat všichni občané nad 16 let. Nejvíce je používána vakcína Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech, dále ty od firem Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. 

Linh Nhi Vu