Hala se dál soudí kvůli odškodnění za nezákonné trestní stíhání

V rámci došetřování kauzy o nezákonném trestním stíhání byl ve čtvrtek předvolán bývalý vyšetřovatel Václav Jíra. Původní proces se týkal korupce a údajného porušení zákona o veřejných zakázkách. Kvůli trestnímu stíhání, které započalo v listopadu 2011, byl Michal Hala držen 8 měsíců ve vazební věznici. Nyní je zproštěn obvinění a žádá o odškodné.

Foto: Jan Rufer

Během čtvrtečního rána projednal Obvodní soud pro Prahu 2 žalobu bývalého výkonného ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michala Haly. Hala požaduje po státu odškodné za nezákonné trestní stíhání. Z toho mu stát již přiznal odškodné 1,9 milionu za trestní řízení spojené s údajným držením dětské pornografie. Bývalý manažer ŘSD byl v minulosti obžalován v případu uzavření nevýhodných smluv na pronájem odpočívadla na dálnici D1. Společně s dalšími třemi obžalovanými byl v roce 2017 zproštěn viny, o rok později byl ale případ vrácen k došetření. K soudu byl nyní předvolán bývalý vyšetřovatel Václav Jíra, který trestní stíhání proti Halovi a dalším třem obžalovaným vedl. 

Soudní proces se vracel k průběhu deset let starého stíhání. Hala podal žalobu za nedbalost při výslechu svědků, a především za vytváření nátlaku za účelem vytvoření důkazního materiálu na dva klíčové svědky – advokáta Součka a paní Konečnou. Ta ve spisu uvedla, že policii vyšla vstříc na základě nátlaku, kterého se měli policisté dopustit během prvního, šest hodin dlouhého výslechu. Ona i advokát Souček nebyli v prvním výslechu uvedeni pod svým jménem. Jíra vypověděl, že byla Konečná uvedena anonymně kvůli obavě o její bezpečnost a bezpečnost její rodiny. Během druhého výslechu ale Konečná jmenovaná byla. 

V případě Součka se jednalo o úmyslné protiprávní jednání. Jako zaměstnanec advokátní kanceláře, jehož práva limituje zákon, nesmí být vyslýchán bez zproštění mlčenlivosti. I na Součka byl vytvářen nátlak ze strany vyšetřovatelů, v době výslechů byl ve vězení. Jíra před soudem uvedl, že státní zástupkyně Jana Jahodová o výslechu Součka věděla.

Obvinění proti Halovi byla vznesena na základě 5 let staré zprostředkované zprávy, bez dalších důkazů. Konečná v protokolu uvedla, že slyšela od známé, že bývalý ředitel ŘSD Robert Wolf předal Halovi úplatek. Proč se tedy vedlo vazební řízení bez přímého důkazu korupce? Podle Jíry se jednalo o porušení zákona o veřejných zakázkách a zákona o majetku státu. Kauza se opírala také o „Halův seznam“.  Tím měl být seznam lidí blízkých vrcholným politikům, kteří měli úplatky pobírat. Ten se ukázal jako smyšlený a vyšetřovatel Jíra byl odvolán za maření důkazů a protiprávní získávání důkazů z advokátní kanceláře Veverka & Partners. 

Podle Haly je celá kauza vytvořena účelově, aby ho kriminalizovala. Stíhání bylo zastaveno z důvodu nedostatku důkazů o trestné činnosti a obžalovaní byli Obvodním soudem pro Prahu 4 v roce 2017 zproštěni obžaloby. Kriminalisté nyní znovu navrhli všechny čtyři bývalé pracovníky ŘSD obžalovat v případu uzavření nevýhodných smluv na pronájem odpočívadla na D1.

Jan Rufer